Sci-finek pocsék
2014. november 12. írta: regulat

Sci-finek pocsék

Vladimír Páral: Kísértések Á-tól cettig

"cseh. sci-fi. cseh. sci-fi. még mindig nem tudom egybe kimondani ezt a két szót nevetés nélkül…" - így kezdődik egy értékelés a molyon. És hirtelen azon kezdtem el gondolkodni, hogy az egykori szocialista tábor munkamegosztásában melyik tagállamnak jutott a tudományos-fantasztikus irodalom…

kísértések.jpgNem Csehszlovákia volt az. Még akkor sem, ha nekik volt Tau bácsijuk [vajon ki emlékszik még az öreg keménykalaposra?]…

Nem is olyan régen (alig pár éve...) egy ajándéknak köszönhetően felfedeztem Vladimír Páral mérnök írói munkásságát. Megkedveltem a sajátos humorát, világlátását, ezt a túlírt, anyagias, "robot" világot. Sajnos, vagy nem sajnos, de a könyvei fellelési helye könyvtár, vagy antikvárium. Most éppen az utóbbi sietett a segítségemre. Mindössze háromszáz forintért jutottam hozzá a Kísértések Á-tól cettig (Európa Zsebkönyvek, 1987) egy példányához. A fülszöveg úgy kezdődik, hogy

Vladimír Páral tematikai és stílusbeli megújhodást hozó tudományos-fantasztikus regénye valamikor a XXI. században játszódik. A technika hatalmasat fejlődött, de a föld lakóinak az élete jóformán semmit: ugyanazokkal a kisszerű gondokkal küszködnek, mint a XX. század második felének embere...

Na, itt meg is állhatunk. Ez a regény pont annyira sci-fi, mint amennyire gyerekműsor a Family Guy. Értem én, hogy ha valami a jövőben játszódik, és még földönkívüliek is vannak benne, akkor az úgy néz ki, mint egy sci-fi… de ez akkor sem az.

Ez Husák Csehszlovákiájáról, az értelmiség megvásárolhatóságáról szól. Szerintem. Arról, hogy mindenkinek megvan az ára, méghozzá a sikerben, pozícióban, kényelemben, azaz pénzben mért értéke.

Meg arról, hogy az ember milyen könnyen kerül bele abba a spirálba, ami csak egy korrumpálással, egy kis kedvezménnyel kezdődik… Ahogy a Keresztapa mondta volt

 I'm gonna make him an offer he can't refuse

...csak ezt éppen a földönkívüliek mondják. Csehül…

…a négy kiválasztottnak.

Igen, ez a regény nekem leginkább a fennálló rendszerrel kollaboráló értelmiségről szól. Arról, hogy kisebb-nagyobb kedvezményekkel mindenki megvásárolható. Mindenkinek vannak titkos (vagy kevésbé titkos) álmai, vágyai. Mindenki manipulálható, mindenki marionett figurává változtatható…

Erről a folyamatról szól a regény, meg arról, hogy vajon van-e olyan pont, ahol a bábu fellázad. Van-e olyan határ, ahol az erkölcs felülírja a kényelem, a személyes biztonság védelmét is…

tau.jpgNekem arról a kérdésről mesél, hogy a kollaboráló értelmiség [ne feledjük Charta ’77 utáni Csehszlovák Szocialista Köztársaság értelmiségéről beszélünk. Egy rendőrállam értelmiségéről. Egy olyan ország értelmiségéről, ahol az ellenzék tagjait előszeretettel lettek balesetek, vagy rejtélyes öngyilkosságok áldozatai.]

Páral regénye a jövőben játszódó jelen.

Sajátos korrajz.

És annak nagyon jó, de sci-finek pocsék.

Cseh sci-finek nekem meg megmarad Tau bácsi… meg Lábus postás háztartási robotja...

ps.: egy scifi blog véleménye ugyanerről a műről.

A bejegyzés trackback címe:

https://hajokoffer.blog.hu/api/trackback/id/tr586891523

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása